Doktor Tv Banner

Ağızda Oluşan Yaraların Nedenleri

Ağızda Oluşan Yaraların Nedenleri
48 1 74

Ağız içi ve çevresinde birçok çeşitli yaralar oluşabilir. Bu yaraların farklı nedenleri bulunmaktadır. Ağız yaralarının nedeni belirlemek tedavi yönteminin kararlaştırılmasında büyük önem taşır. Ağız yaraları ağızdaki dokularda oluşan yaralardır. Yara oluşan bögenin renginde beyazlaşma gözlemlebir ve bu alanda iltihaplanma olur. Ağız yaraları ağrılara neden olabilir. Bu yaralar gıda tüketildikça daha fazla ağrılara yol açar.


Ağız yaraları viral, bakteriyel enfeksiyonlar, kanser ve bazı ilaçlarının yan etkilerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazen bağışıklık sistemi sorunları da ağızda yaraların oluşmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra aşırı yorgunluk ve halsizlik sonucu da ağız yaraları oluşabilir. Ağız yaralarının diğer bir nedeni kadınlarda sıkça gözlemlenen hormonsal değişikliklerdir. Bazı vitamin türlerinin eksikliği de bu soruna neden olabilir.


Ağız yaraları çoğu zaman vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. B12 vitamini ve demir eksikliği ağız yarası vakalarının %20’sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte bu verileri kanıtlayacak bilimsel araştırmalar henüz gerçekleştirilmemiştir. Ağız yarası bulunan kişiler bazı multi vitaminleri deneyerek faydalı olup olmayacağını görebilirler.


Herpes gibi bazı virüsler de ağızda yaralara neden olur. Bu tür yaralara uçuk adı verilir. Bu yaralar genellikle dudak çevresinde gözlemlenir. Ağız yaralarının diğer nedenleri arasında anemi, su çiçeği, kızamık, boğaz kanseri, tüberküloz, kronik enfeksiyonlar, Crohn rahatsızlığı, Behçet rahatsızlığı, bademcik rahatsızlıkları, HIV virüsü, Sweet rahatsızlığı, Steven-Johnson sendromu gibi bazı sağlık sorunları yer alabilir.


Bunların dışında ağız yaralarının daha birçok nedeni olabilir. Eğer ağızdaki yaralar üç haft içerisinde iyileşme göstermiyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu ağız yaraları bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Ağızda Oluşan Sağlık Problemleri, Nedenleri ve Çözümleri

Soğuk yaralar ağızda oluşan ve en bilinen rahatsızlıktır. Kabarcıklar şeklinde oluşabilir ateş ve soğuk algınlığı bu hastalığı tetikler. Uçuk olar..
780 4 555
Mideye İyi Gelen Mucizevi Besinler

Sarımsak, meyan kökü gibi besinler mideyi iyileştiriyor. Ülserle yaşayabilmek için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Tahıllı gıdalar ise bu..
711 10 854
İlaç Niyetine Soğan Tüketin

Yeşil, kırmızı, kuru soğan ve sarımsak. Bu bitkileri mutlaka ama mutlaka tüketin. İster çiğ ister pişmiş. Mucizevi etkileri işte bunlar.. İçinde bo..
889 20 594
Ülsere Son Veren Sebze: Ispanak

Ülserle yaşayabilmek için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar mideyi koruyan bir sebzeyi tavsiye ediyor. ISpanak ve diğer besinler....
306 9 544
Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı herhangi bir hastalığa benzemez. Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri neler? Nelere yol açar? Çarpıntıda özellikle kişinin ç..
339 16 768
Vitaminler Hem Güzelleştiriyor Hem Sağlık Veriyor

Hem genç ve güzel kalmak hem de genel sağlığınızı ayakta tutmak adına vitaminlerden yararlanın. Her vitamin sağlık deposu.. Vitaminlerin cildin sağ..
332 26 187
Epilepsi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nörolojik bir rahatsızlık olan sara yani epilepsi nelerden kaynaklanıyor? HASTALIĞIN NEDENLERİ Doğuştan gelen beynin oksijensiz kalması ya da zede..
952 7 92
Ülsere İyi Gelen Mucizevi Bitkiler

Papatya başta olmak üzere ülseri iyileştiren bitkiler neler? Ülserle yaşayabilmek için düzgün beslenmek çok önemli.. Ülser mide zarında ve dokusun..
904 23 203
Bacak Ateli Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bacakların bir yere koşarken yetişmeye çalışırken zorlanan çarpık kemik bölümünde oluşan ağrılı bir rahatsızlıktır. Bacak atelinin nedenleri genel..
765 23 208
Ağız Kokusunun Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız kokusu hiç tahmin etmediğimiz bir hastalığın habercisi olabilir.. Bu hastalıklar hangileridir? Ağız kokusu nasıl giderilebilir? Yetersiz ağız..
693 19 522
Eklem Zarı Yangısı, Sinovit Nedir?

Sinovit nedir, kimlerde neden ortaya çıkar? Nedenleri, belli başlı belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Eklemlerde oluşan bu hastalık hakkında ayr..
548 13 524
Ağız Kuruluğunun Nedenleri ve Önlenmesi

Ağızdaki tükürük miktarının az olmasından kaynaklanabilen ağız kuruluğu olan kişilerin sigara ve alkolden uzak durması gerekiyor. Ağzınız kuruyor,..
192 5 748
Bamya Yemek Sindirim Sistemine İyi Gelir

Mide ve bağırsak çalışması ve sağlığı açısından bamyanın önemi büyük. Bamya içeriğindeki lif oranı mideye çok iyi geliyor. Bamya mide ve bağırsakla..
989 25 514
Diş Çekimi Sonrası 12 Adım

Dişçiye gidip gereken dişinizi çektirdikten sonra yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler vardır. İşte dişçiden sonraki 12 adım.. “Diş hekimleri ağız..
672 7 713
Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri ve Ailelere Tavsiyeler

0-6 yaş grubundaki çocuklarda neden utangaçlık baş gösterir? Ardında yatan nedenleri nelerdir? Bu durum için neler yapabiliriz? Çocuklarda utangaç..
304 12 335