Ağızda Oluşan Yaraların Nedenleri

Ağızda Oluşan Yaraların Nedenleri
72 7 27

Ağız içi ve çevresinde birçok çeşitli yaralar oluşabilir. Bu yaraların farklı nedenleri bulunmaktadır. Ağız yaralarının nedeni belirlemek tedavi yönteminin kararlaştırılmasında büyük önem taşır. Ağız yaraları ağızdaki dokularda oluşan yaralardır. Yara oluşan bögenin renginde beyazlaşma gözlemlebir ve bu alanda iltihaplanma olur. Ağız yaraları ağrılara neden olabilir. Bu yaralar gıda tüketildikça daha fazla ağrılara yol açar.

Ağız yaraları viral, bakteriyel enfeksiyonlar, kanser ve bazı ilaçlarının yan etkilerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazen bağışıklık sistemi sorunları da ağızda yaraların oluşmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra aşırı yorgunluk ve halsizlik sonucu da ağız yaraları oluşabilir. Ağız yaralarının diğer bir nedeni kadınlarda sıkça gözlemlenen hormonsal değişikliklerdir. Bazı vitamin türlerinin eksikliği de bu soruna neden olabilir.

Ağız yaraları çoğu zaman vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. B12 vitamini ve demir eksikliği ağız yarası vakalarının %20’sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte bu verileri kanıtlayacak bilimsel araştırmalar henüz gerçekleştirilmemiştir. Ağız yarası bulunan kişiler bazı multi vitaminleri deneyerek faydalı olup olmayacağını görebilirler.

Herpes gibi bazı virüsler de ağızda yaralara neden olur. Bu tür yaralara uçuk adı verilir. Bu yaralar genellikle dudak çevresinde gözlemlenir. Ağız yaralarının diğer nedenleri arasında anemi, su çiçeği, kızamık, boğaz kanseri, tüberküloz, kronik enfeksiyonlar, Crohn rahatsızlığı, Behçet rahatsızlığı, bademcik rahatsızlıkları, HIV virüsü, Sweet rahatsızlığı, Steven-Johnson sendromu gibi bazı sağlık sorunları yer alabilir.

Bunların dışında ağız yaralarının daha birçok nedeni olabilir. Eğer ağızdaki yaralar üç haft içerisinde iyileşme göstermiyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu ağız yaraları bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Yutma Güçlüğü Nedenleri - Yutma Güçlüğü Nedenleri Nelerdir Ağızda tükürük salgısının az olması Uygun olmayan takma dişler veya eksik diş Anjin gibi ü..
760 10 374

Emilim Bozukluğundan Oluşan İshallerin Nedenleri Nelerdir? Bunlar genelde ciddi tibbi sorunlardır. Emilim bozukluğu (malabsorpsiyon) ince bağırsağın ..
464 13 661

Soğuk yaralar ağızda oluşan ve en bilinen rahatsızlıktır. Kabarcıklar şeklinde oluşabilir ateş ve soğuk algınlığı bu hastalığı tetikler. Uçuk olar..
404 21 509

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişle..
813 21 307

ZEHİRLENMENİN BELİRTİLERİ: Zehirlenme belirtileri alman zehir miktarına ve sindirilmesinden sonra geçen zamana göre çeşitli değişiklikler gösterir. Ço..
309 16 108

Çene ağrısı nasıl geçer? Çene eklemi hastalıkları nasıl tedavi edilir? Çenemizi doğru kullanmanın püf noktaları. Çenenizi hareket ettirince ağrı hiss..
202 5 122

Pamukçuk ya da oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur. "Pamukçuk" adı genelde bebeklerin ağzında görülen ..
764 22 800

•Bakteri plağı•Karbonhidratlı gıdalar ( Şeker,un vs.)•Bünyesel etkenler ( Dişin yapısı,tükürüğün bileşimi vs.)•Zaman ( Besinlerin ağızda kalış süresi)..
897 23 601

Lökoplaki: Ağızda mukozada (yanak içlerinde, diş etleri üzerinde, dilde) üzerinde beyaz bir nokta veya yama.
897 8 246

Bitkilerde oluşan tohumların sayısı, şekli ve büyüklüğü farklı olabilir. Bunun nedeni; bitkilerin bulundukları ortama, çevre şartlarına uyum sağlama ş..
435 24 795

Sarımsak, meyan kökü gibi besinler mideyi iyileştiriyor. Ülserle yaşayabilmek için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Tahıllı gıdalar ise bu..
560 18 222

    Buzdolabındaki Kötü Kokular     Buzdolabındaki kötü kokuların nedenleri ve çaresi     Buzdolabındaki ..
855 26 543