Doktor Tv Banner

Adet Öncesi Gerginlik (Premenstrüel Sendrom)

Adet Öncesi Gerginlik (Premenstrüel Sendrom)
49 7 34

Tıp dilinde “premenstrüel sendrom” halk arasında ise “adet öncesi sendromu” olarak bilinen, insanlar arasındaki ilişkileri ve kişinin günlük aktivitesini etkileyecek düzeyde fiziksel, psikolojik ve davranış değişikleri ile seyredebilen bulgular bütünüdür.

Doğurganlık döneminde olan kadınların % 30-40′ ında bu sendromun bulguları saptanmış olup, % 2-3 kadarında bulgular şiddetli olarak seyrediyor. Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber gebelik ve menopoz sonrası dönemlerde ortadan kalkması, dönemsel hormon değişikliklerinin sorumlu olabileceğini düşündürüyor.

Premenstrüel bulgular adet öncesi 10-12 günlük dönemi kapsayıp adet görülünce kendiliğinden ortadan kalkıyor.

Bulgular şöyle sınıflandırılabilir:

A – GRUBU:

Gerginlik, anksiyete (huzursuzluk), sinirlilik, yetersizlik, ruh halinde değişkenlik.

B- GRUBU:

Depresyon, konfüzyon (konsantre olmakta güçlük, uyuşukluk), unutkanlık, ağlama.

C- GRUBU:

Hipoglisemik episodlar (kan şekerinin düşmesi), iştah artışı, baş ağrısı, degişik istekler, bitkinlik, bulantı, kusma, ishal, kabızlık.

D- GRUBU:

Kilo artışı, karında şişkinlik, gaz, memelerde duyarlılık, el-ayak ve bacaklarda şişlik.

Bu gibi şikâyetleri adet öncesi dönemlerde tekrarlayarak yaşayan bayanlar için, olayı tetikleyen faktörlerin (stres, tıbbi veya psişik problemler) hekim kontrolü altında araştırılması gerekiyor. Diğer bazı organik hastalıklar, adet öncesi sendromuna benzer bulgular ortaya koyabiliyor. Bu yüzden gerekli laboratuar testlerinin ve tıbbi muayenelerin yapılarak adet öncesi sendromu bu hastalıklardan ayıran tanının konması gerekiyor.

Sözü geçen organik hastalıkların bazıları şunlardır:

  • Hiperprolaktinemi (memelerden süt gelmesi, ağrı şikâyeti)
  • Over kistleri (yumurtalık kistleri)
  • Endometriosis
  • Miyomlar
  • Pelvis enfeksiyonları
  • Tiroit hastalıkları
Premenstrüel sendrom tanısı koyduracak özel bir laboratuar testi bulunmamakla beraber bazı laboratuar testleri ayırıcı tanı koymaya yardımcı olurlar: Tam kan sayımı, sedimantasyon, serum, prolaktin düzeyi, karaciğer ve böbrek hastalıklarına yönelik testler, ovülasyon (yumurtlama) testleri gibi. Bunların yanı sıra geriye dönük en az üç aylık periyodu kapsayan bir günlük tutmanız ve bulguların periyodun hangi dönemine denk geldiğini saptamak da hekiminize tanıyı koymak açısından yardımcı olacaktır.

Kesin sebebi bilinmediğinden sebebe yönelik (radikal) bir tedavisi olmamakla birlikte rahatsızlıklarla baş etmek üzere;

- Psikolojik destek

- Stresle mücadele (psikolog, meditasyon, hipnoz, aerobik)

- Egzersiz (jogging, bisiklete binmek, haftada en az dört kere tempolu yürümek)

- Diyet düzenlemesi (fazla tuz ve çekerden kaçınma, kafeinli yiyecek ve içeceklerden kaçınma, karbonhidrat bakımından zengin -özellikle kompleks karbonhidratlar; makarna, pilav v.s.

- Protein bakımından fakir beslenme, magnezyum içeren besin kaynaklarına yönelme -havuç, yer fıstıgı, ıspanak v.s.-)

gibi önlemler bulguları hafifleterek sorunsuz bir adet dönemi geçirmeyi sağlarlar. Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda hekim kontrolünde olmak koşulu ile;

- Ödem çözücü ve ağrı gidericiler,

- Antidepresanlar,

- Meme şikâyetlerinde hiperprolaktinemiye yönelik tedavi,

- Geçici menopoza sokma gibi tedavi alternatifleri içerisinden hasta için en uygun olan seçilebilir.

Pelvik Ağrısının Olası Sebepleri Nelerdir?

Pelvik ağrı, göbeğin hemen altından başlayan kapsamlı bir karın ağrısıdır. Bu ağrıya duruma göre diğer rahatsızlık ve belirtiler de eşlik edebilir..
541 7 593
Adet Öncesi Sendromu Aslında Yok mu?

Kadınların özel günlerinde sıkıntılı olduğunu biliriz peki adet öncesi dönemde geçirilen bu sıkıntılı dönem aslında bu durumun arkasına sığınma mı? ..
876 22 277
GERGİNLİK HAKKINDA BİLGİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Gerginlik (stres) ne zaman ortaya çıkar? Gerginlik, organizmanın yeniliklere uyum göstermesinin gerektiği ya da ruhsal-bedeıısel dengeyi bozabile­cek ..
326 5 616
Düzensiz Beslenme regl ağrılarını artırıyor hakkında detaylı ve geniş bilgi

Düzensiz Beslenme regl ağrılarını artırıyor Besin eksikliği bulunan kadınlar, adet dönemi öncesi gerginliğini daha sık yaşıyor. Bol sebze ve meyve tü..
216 24 798
Adet Dönemi Hassasiyetine Demir Tüketimi

Demir içeren besinleri tüketmek kadınların aylık adet döneminde sinir ve stresten kurtulmasını sağlar. Nedir bu demir içeren besinler ve nelere iyi ge..
523 8 237
Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir? hakkında detaylı geniş bilgi

3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır.Ağrı ana belirtidir.Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir.Ağr..
260 17 722
Tatlı Krizi Diyeti hakkında detaylı geniş bilgi

Havanın kapalı olduğu, evlerimizde mahsur kaldığımız kış günleri, depresyon hastalığının da en çok görüldüğü mevsim olma özelliğini taşıyor. Kadınlar ..
846 11 287
Susamın Sağlığa Olan Faydaları

Tahinin ana maddesi olan susamın bilinmeyen pek çok yararı var. Bağışıklık sistemini oldukça fazla güçlendiriyor.. Tahinin ana maddesi olan susam,..
603 15 133
Hayıt Bitkisinin Sağlığa Olan Yararları

Orta Asya ve Akdeniz bölgelerinde yetişen küçük çalımsı bir ağaç meyvesidir.Orta Çağ’da keşişler, cinsel isteği azaltmak için hayıt meyvesini kullanmı..
191 24 469
Araçlarda Bulunması Gereken İlk Yardım Malzemeleri hakkında detaylı geniş bilgi

MADDE 10 (1) Araçlarda aşağıda belirtilen ilk yardım malzemeleri bulundurulması zorunludur. CİNSİ : MİKTARI : Büyük sargı bezi ( 10 cm x 3- 5 m ) 2 ..
308 11 205
Obezitenin Sınırlarını Gittikçe Aşıyoruz

Maalesef dünyayla paralel olarak ülkemizde de beslenme bozuklukları ve obezite aşırı derecede artıyor.. Türkiye'de beden kütle indeksi 30 ve üzerin..
522 21 327
İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler hakkında detaylı geniş bilgi

Araç içi zorunlu ilk yardım çantası ile ilgili olarak İçişleri bakanlığı 26 Eylül 2006 tarihinde yayınladığı ve bu tarihte yürürlüğe giren yönetmelikl..
205 18 167