Ağız Kuruluğu Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi Ne İyi Gelir?

Ağız Kuruluğu Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi ne iyi gelir?
77 9 83

    Ağız kuruluğu, oral bölgenin ekolojikdengesinin bozulmasına, buna bağlı diş ve dişeti hastalılarının ortaya çıkmasına, aynı zamanda kişinin yediklerinden ve içtiklerinden tat alamamasına ve bu şekilde kişinin yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

    Ağız kuruluğu, yetersiz tükürük salgısı nedeniyle ağız ortamının nemsiz ve rahatsız durumudur. Son 20 yılda yapılan birçok araştırma, ağız kuruluğunun “xerostomia”nın ve salgılanan tükürük miktarının azalmasının sebebini, tükürük bezinin “hipofonksiyonu” yani normalden daha az kapasite ile çalışması olarak tanımlamaktadır.

    Ağız ve genel sağlığın devamlılığı için tükürük miktarının normal seviyede olması önemlidir. Ancak çeşitli sistemik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar tükürük miktarını etkiler. Yaş farklılıklarının salgılanan tükürük miktarına güçlü bir etkisi yoktur.Yaşlanmayla birlikte salgılanan tükürük miktarının azalmasının sebebi, genellikle kullanılan ilaçlardır.
    Diş çürükleri, dişeti hastalıkları, ağız içi mantar ve virüs enfeksiyonları ağız kuruluğunun sebep olduğu başlıca şikayetlerdir.
    Tükürük bezi hipofonksiyonu ve ağız kuruluğunun erken teşhisi ve komplikasyonlarının engellenebilmesi için 3 aşamalı muayene gerekmektedir…

    1- hastanın şikayeti ve hastalığın hikayesi
    – Ağızdaki tükürük miktarı çok az, çok fazla veya farkında değilmisiniz?
    – Yutkunmada zorluk yaşıyor musunuz?
    – Yemek yerken ağız kuruluğu hissediyor musunuz?
    – Kuru gıda tüketirken sıvı yudumlama ihtiyacı duyar mısınız?
    – Tat almanızda bozukluk var mı?
    – İlk soruya verilen ‘çok az’, diğer 3 soruya verilen evet yanıtı azalan tükürük miktarını gösterir.
    – Dudakların diş veya protezlere yapışmasıyla çiğneme, yutkunma, konuşma ve yemede sorunlarınız var mı?
    – Yoğun, ağdalı tükürük kıvamı hissediyor musunuz?
    – Dudaklarınız kuru veya çatlak görünümlü ve kırmızı, çabuk kanayan dişetleriniz var mı?
    – Tekrarlayan Ağız içi yaraları ve dil yüzeyinde kuruluk ve değişiklikler var mı?
    – Dişlerin, diş eti ile birleşim yerlerinde veya kök yüzeylerinde diş çürükleri var mı?
    – Kötü ağız kokusu var mı?

    2- Hastanın tıbbi hikayesi
    – Tükürük salgı miktarı ve ağız kuruluğu, doğal olarak, çeşitli hastalıklar ve buna bağlı ilaçların kullanım çeşitliliği ve sıklığı ile değişebilir.
    – Tükürük salgı miktarını ve ağız kuruluğunu etkileyen durumlara bayanlar, erkeklerden daha duyarlıdır. Örneğin sjögren sendromu, rheumatoid artrit, scleroderma, hipotiroid, depresyon, yeme bozuklukları gibi rahatsızlıklar bayanlarda daha sık görülmektedir.
    – Kötü beslenme alışkanlıkları, burun tıkanıklığı ve ağızdan soluma, ağız kuruluğu şikayetlerini artırır.
    – Tütün, alkol ve keyif verici ilaçlar yalnız tükürük miktarını etkilemez, aynı zamanda tükürük kalitesini de etkiler.

    3- diğer muayene yöntemleri
    – Sialometrik testler, tükürük testlerinin yapılması
    – Ağızdan alınan tükürük örnekleri ile tükürük akış miktarı ölçülebilir.
    – Minör tükürük bezlerinin biopsisi yapılabilir
    – Ağızdaki bakterileri tanımlamak için Mikroflora analizi ve Kan analizleri ağız kuruluğunun kaynağını araştırmada kullanılan diğer yöntemler arasındadır.

    NEDENLERİ:
    Kullanılan ilaçlar; depresyon ilaçları antidepresanlar, alerji ilaçları antihistaminikler, diüretikler, kalp ilaçları kardiyovasküler ilaçlar, ağrı kesiciler analjezikler, yatıştırıcı ilaçlar sedatifler ve tansiyon ilaçları antihipertansifler gibi reçete edilebilen 400’ün üzerinde ilaç ağız kuruluğuna sebep olabilir. Sistemik hastalıklar; şeker hastalığı (diabet), parkinson hastalığı, sjögren sendromu, hıv/aids gibi hastalıklar ağız kuruluğuna sebep olabilir. Kanser tedavileri; radyasyon tedavisi, kemoterapi ağız kuruluğuna sebep olabilir. Alkol ve sigara kullanımı, ağızdan soluma ağız kuruluğuna sebep olabilir.

    Tedavi:
    – Florlu veya ağız kuruluğu için üretilen özel diş macunu ile dişler fırçalanmalı
    – Dişlerin arası diş ipi ve arayüz fırçaları ile temizlenmeli
    – Diş yüzeylerine Günlük flor uygulamaları yapılmalı
    – Florlu ağız gargaraları ve %0.12 klorhexidin glukonat gargara ile ağız düzenli olarak çalkalanmalı
    – Diş dolgusu yaptırırken flor serbestleyen dolgu maddeleri ve amalgam yani civalı dolgular tercih edilmelidir. çürük gelişimi kontrol altına alındıktan sonra kuron vs. protez uygulamaları yapılabilir

    Ağız kuruluğu ile ortaya çıkan diş ve dişeti şikayetleri için hastalar nelere dikkat etmeli?
    – Geceleri hava nemlendiricilerinin kullanılması ile rahatlama sağlanabilir.
    – Sakız, tatlandırıcılı sert şekerler gibi tükürük salgısını artırıcı gıdaların tüketilmesi kişiyi rahatlatır.
    – Sık sık su yudumlamak…
    – Su bazlı dudak nemlendiricileri kullanmak şikayetleri en aza indirmede uygulanacak basit önlemlerdir.
    Bazı durumlarda hastalara yapay tükürük sprey ve jelleri (ağız nemlendiricileri) ile ağız ortamını nemlendirme önerilebilinir. Ancak bu tür uygulamalar limitli bir zaman aralığında etkilidirler. Bu yüzden konuşma ve gece yatma zamanından önce kullanımları idealdir.

    Mutlaka Dikkat edin!
    – Sodyum lauryl sulfat içeren diş macunları
    – Alkol içeren ağız gargaraları
    – Şekerli yapışkan gıdalar, şeker ve şekerli sakızlar
    – Baharatlı, asitli gıdalar
    – Alkol ve karbonatlı içkiler
    – Kafeinli içecekler
    – Tütün kullanımı
    – Tarçın ve limon aromalı ciklet ve şekerler ağız kuruluğu semptomlarını artırır.

    Dr. Ezel Yıldız Elmas Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü

Ağız kokusu hiç tahmin etmediğimiz bir hastalığın habercisi olabilir.. Bu hastalıklar hangileridir? Ağız kokusu nasıl giderilebilir? Yetersiz ağız..
461 10 811

Veremin Belirtileri - Verem Belirtileri Nelerdir 1- Halsizlik,yorgunluk,iştahsızlık,zayıflama ve gece terlemesi 2- Ateş 3- Öksürük,balgam ve kan ..
465 24 121

Pamukçuk ya da oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur. "Pamukçuk" adı genelde bebeklerin ağzında görülen ..
811 13 380

Ağız kuruluğu, tükürük bezlerinin tükürük salgılama vazifesinin bozulmasıyla oluşur. Basit bir rahatsızlık gibi görünebilir ama kesinlikle önemli sonu..
339 20 177

Kabakulakla karıştırılan bu sendromda ağız kurur, gözlerde batma olur, kulakla şişer. Hangi nedenlerden ileri gelir, tedavisi nasıldır? Çok fazla s..
359 4 269

ZEHİRLENMENİN BELİRTİLERİ: Zehirlenme belirtileri alman zehir miktarına ve sindirilmesinden sonra geçen zamana göre çeşitli değişiklikler gösterir. Ço..
377 19 149

    Ağız kuruluğu, oral bölgenin ekolojikdengesinin bozulmasına, buna bağlı diş ve dişeti hastalılarının ortaya çıkmasına, aynı zamanda..
836 7 158

Diş hekimliğinde bu hal için "xerostomia" terimi kullanılır.Tükürük bezlerinin tükrük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük sa..
329 25 142

AĞIZ KANSERİ: Sigara, alkol, frengi, vitamin eksikliği gibi etkilerle oluşabilmektedir. Karnabahar görünümünde ya da iyileşmeyen bir yara biçiminde ba..
164 7 738

Blefarit göz kapaklarının iltihabına neden yaygın bir göz hastalığıdır. Blefarit anterior ve posterior blefarit olarak iki şekilde oluşur. Anterior bl..
271 25 727

STOMATİT: Ağız mukozasının iltihabıdır. Ağız bakımı olmaması, diş taşları, vitamin eksiklikleri, bazı ilaçlar, kan ve sindirim sistemi hastalıkları ba..
228 10 138

Q.AFT: Yanak, dudak, dil, damak ve ağız tabanı gibi yerlerde oluşan, 1-3 mm çapındaki erozyonlardır. Çevreleri kırmızı, ortası gri-sarı renklidir. Vir..
980 19 847