Doktor Tv Banner

3 Aylik Bebek Beslenmesi Bebegin Bakimi

3 Aylik Bebek Beslenmesi Bebegin Bakimi
28 0 28

3 Aylık Bebek Beslenmesi, 3 Aylık Bebeğin Beslenmesi ve Bakımı

Bugüne kadar yalnızca sütle beslediğiniz çocuğunuza artık ek mamalar vermeniz gerekmektedir. Önceki yıllarda çocukları 1-1,5 yaşına kadar yalnızca emzirmek en iyi yöntem sanılırdı. Oy­sa, günümüzde yapılan araştırmalar bu uygulamanın yanlış oldu­ğunu ortaya koymuştur. Çocuğa üçüncü aydan başlayarak ek mamalar vermek artık normal ve gerekli kabul edilmektedir. Nite­kim, mide ve bağırsak sisteminin bu besinleri sindirilebilecek du­rumda olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Öte yandan, yapılan tah­liller sonunda bu aydan başlayarak anne sütündeki demir, kalsi­yum ve vitaminlerin çocuk için yetersiz olduğu da saptanmıştır.

Üçüncü ayda bebeğinize verebileceğiniz ek mamalar sebze ve meyve püreleri ve muhallebidir.

Kullanabileceğiniz sebzeler ise, patates, havuç, ıspanak, ka­bak, kereviz ve bezelye olabilir.

Meyveler ise şunlar olmalıdır: Portakal ve elma. Muhallebide kullanılacak unlar ise pirinç, buğday, arpa, mı­sır, yulaf unlarıdır.

Sebze püresi nasıl yapılır?

İki çorba kaşığını dolduracak kadar sebzeyi ilk önce iyice yı­kayın. Yıkanmış ve ufak parçalara doğranmış olan sebzeyi bir ten­cereye koyun, üzeri örtülene kadar sıcak su ile bir tutam tuz ekle­yin. 20 dakika kadar kaynatılan sebzeyi bir tel süzgeçten geçirin. Bu şekilde hazırlanmış sebze püresini önce azar azar çocuğa ve­rerek onu püreye alıştırmaya çalışın. Eğer püreyi yemek istemez­se biraz daha tuz katın. Yine de istemiyorsa o zaman fazla ısrar etmeyin ve başka sebzeleri deneyin. Bir süre sonra çocuğunuz, daha önce beğenmediği püreyi büyük bir olasılıkla yiyecektir.

Bazı sebzeler çocuklarda alerjik tepkiler yapabilir. Döküntü, kızarıklık, kaşıntı vb. gibi. Bu gibi durumlarda doktorunuza danış­madan çocuğunuza yeniden aynı sebzeyi vermeye kalkışmayın. Sebzelere karşı çocuğunuzun tepkisi anlaşıldıktan sonra püreye iki üç çeşit sebze daha karıştırabilirsiniz. Bu sizin ve çocuğunuzun isteğine kalmıştır. Eğer dilerseniz, bebeğinizin püresine bir miktar süt de koyabilirsiniz.

Meyve püresi:

Tam olarak yıkanmış ve kabukları soyulmuş meyveleri rende ya da preste ezebilirsiniz. Başlangıçta elmanın haşlanmış olması çocuğunuzun elmayı sindirmesini kolaylaştıracaktır. Aslında çocu­ğa verilecek meyvelerin hepsi olgun olmalıdır. Buna rağmen elde ettiğiniz püre koyu bir kıvamda ise içine süt katabilirsiniz.

Muhallebiler:

Daha önce saydığımız un çeşitlerinin birinden iki çay kaşığı alınır ve hafif ateşte kavrulur. Bu şekilde sindirimi kolaylaştırılmış olan unun üzerine iki çay kaşığı şeker eklenir. Bu karışıma -önce­leri yarı süt yarı su, daha sonraları süt miktarını çoğaltarak 5. ayda tam süte geçilecek şekilde- süt konur ve yarım saat kadar kayna­tılır.

Muhallebide kullanılan un çeşidini zaman zaman değiştire­rek, içine bisküvi katarak çocuk için daha çekici bir mama yapabi­lirsiniz. İshali olan çocuklarda pirinç unu kullanmak daha uygun olur.

Üç aylık bir çocuğun yaklaşık olarak mama saatleri ve yiye­cek çeşitleri şöyle olmalıdır:

Saat 06.00 - Süt.

Saat 10.00 - Sebze püresi, arkasından süt ya da şekerli yo­ğurt.

Saat 14.00-Süt.

Saat 18.00 - Süt. Sütten önce iki çorba kaşığı elma püresi verebilirsiniz.

Saat 22.00 - Süt.

Şunlara dikkat ediniz:

• Çocuğunuza hiçbir yeni besini başlangıçta bir iki kahve ka­şığından fazla vermeyin.

• Hiçbir zaman çocuğun tadını bilmediği birkaç şeye birden başlamayı, küçükte alerji ya da başka bir rahatsızlık olursa hangi besinin kendisine dokunduğunu anlayamazsınız.

• Çocuk herhangi bir yiyeceği istememekte direnirse, geçici olarak bırakıp bir süre sonra yeniden vermeye çalışın.

• Vereceğiniz her türlü besinin çok temiz olmasına dikkat edin.

• Çocuk ilk defa yediği sebzeyi olduğu gibi çıkarırsa merak etmeyin, ama ishal ya da kakasında köpük görürseniz doktorunuza haber vermekle birlikte, büyük bir olasılıkla sebzenin çocuğunuza dokunduğunu bilin. Bir süre için o sebzeyi çocuğa vermemek daha uygun olur.

Hamilelik ve Doğum Sürecinde Ruh Hali

Anne olmaya yeterince hazır mısınız? Hisleriniz neler söylüyor, hazırlık için neler yaptınız? Bu telaşlı günlerin stresini azaltmak da ancak doğru ..
797 21 682
Yenidoğan Bebekler İle İlgili Cevaplar

Prof. Dr. İlknur Kılıç, annelerin ilk doğumlarında bilinçlenmesi adına bilgiler veriyor. Yenidoğan bakımı nasıl olmalıdır nelere dikkat edilmelidir? ..
899 25 444
Umut Bebek Tek Dişiyle Doğdu

Tek dişle doğan bebek herkesi şaşırtmıştı fakat 3 ay sonunda bu diş sallandığından alınmak zorunda kaldı. Ender rastalanan bu durum doktorları da şaşı..
442 13 855
Bebek Ölümleri En Çok Nerede Oluyor?

Araştırmalara göre ülkemizde en sık bebek ölümleri bebek dostu ilimiz Şanlıurfa’da yaşanıyor.. Genç nüfusun hızla azaldığı iller ve bebek ölümlerinin ..
403 6 361
Bebek Besleme Seçenekleri & Çölyak Riski

Bir bebeğin beslenme düzeni ve annesinin emzirme şekli o bebeğin çölyak kaderini belirliyor. Çölyak hastaları bilindiği gibi glutene karşı bağışık..
691 8 732
Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
891 11 108
Bir Doğum Kusuru Daha

Sezaryenle doğum yapacak olan kadının normal doğum yaptırılması sonucunda bebeğinin beyin hücreleri öldü.. Önceden sezaryenle doğum yapacağı belirl..
751 17 510
Organik Süt Zekayı Geliştiriyor mu?

Özellikle büyüme çağındaki çocukların süte ihtiyacı var. Organik süt ise en yararlı besinlerin başında geliyor. İngiltere’de yapılan araştırmalar v..
746 12 777
Bebek Yolda, Peki Siz Ne Kadar Hazırsınız?

Bebeğin gelişi yaklaştıkça anneler evlerini daha güzel bir yuvaya dönüştürmeye çabalar. Yemekler, uyku düzeni, ev ısısı, güvenlik gibi sorunlar..
458 4 257
Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Ağız ve diş sağlığı yaşam boyunca üzerinde durulması gereken bir konu. Gebelikte dişlere ayrıca bir özen gösterilmesi gerekiyor. Çünkü bu dönemde onla..
657 7 368
Ağlayan Bebek Kucakta Neden Susar?

Tokyo’da yapılan bir araştırmaya göre ağlayan bebeğin kucağa alınınca sakinleşmesi ve nedenleri anlatıldı.. Başkent Tokyo'nun kuzeyindeki Saitama'd..
791 24 172
Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

"Her hamilelikte bir diş kaybedilir", "Hamilelikte dişler daha çabuk çürür" gibi pek çok bilgi annelerin kafasını karıştırıyor. Uzmanlar ise bu tür bi..
568 22 134
Bu Bebekler Gelişim Riski Altında

Kucakta durmayan sevilmeyen dokunulmayan bebekler gelişimde sorunlar yaşayabilir. Büyüme geriliğini önlemek için onlara güven verin.. Anne ve baban..
936 7 459
Aids’de Erken Tedavi Hayat Kurtarıyor

ABD’de bu virüsle doğan bir bebeğin erken tanı ve tedaviyle kurtulması umut oldu. HIV virüsü erken tedavi edildiğinde hastalar iyileşebiliyor.. ABD..
893 14 555
Bebeklerde Saç Dökülmesini Önlemenin Yolu

Saçlar kazındıkça daha güçlü çıkacak ve dökülmeler daha seyrek görülecektir. Bebeğinizin saç bakımı için uzmanlardan tavsiyeler.. Bebeklerde saç kö..
334 5 703