Doktor Tv Banner

3-5 Yaşlarındaki Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Hızlandırmak İçin

3-5 yaşlarındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandırmak için
33 0 35

Beynin yaşamın ilk 5 yılında çok hızlı geliştiği ve bu sürenin çocuğun aç beynini beslemek için en uygun zaman olduğunu unutmayın. 3 ila 5 yaşındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandirmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

 1. · Çocuğunuza okuyun ve onun sayfadaki harf ve kelimeleri öğrenme isteğine karşılık verin.
 2. · Günlük aktivitelri yaparken konuşun, yaptıklarınızı anlatın. Konuşmanızda sayılar, şekiller ve renklerden söz edin.
 3. · Oyuncak seçimini akıllıca yapın. Bir çocuğun ilgisini uzun süre devam ettiren oyuncaklar çok azdır. Çok sayıda kullanımı olan, çocuğun hayal gücünü ve yaratacılığını çalıştıran oyuncaklar seçin. Evinizde oynaması için eşyalar bulun ve çocuğun bunlardan yeni kullanım şekilleri yaratmasına fırsat verin.
 4. · Masayı kurmak, tabakları yıkamak ve kurulamak, çamaşırları toplamak, çöpü taşımak ve toz almak gibi ev işlerini yapmasını öğretin. Bu aktiviteler çocuğun yeni kelimeler öğrenmesine, direktifleri dinlemeyi ve uygulamayı, sayı saymayı ve gruplara ayırmayı öğrenmesine yardımcı olur.
 5. · Küp, şekil yapıcı malzemeler (hamur gibi) verin; büyüklük, renk ve şekil kavramlarını öğretin.
 6. · Çocuğunuzla birlikte keşfetmeey gidin; bitkiler, ağaçlar, hayvanlar ve yerel coğrafya ile ilgili konuşun.
 7. · Çocuğunuzla birlikte müzik dinleyin.
 8. · Çocuğun matematik öğrenmesi için fırsatlar yaratın. Örneğin, küplerle oynamak derinlik, genişlik, uzunluk ve yükseklik kavramlarını öğretir; puanlı oyunlar (topu potaya atmak) saymayı gerektirir. Çocuğun en sevdiği oyuncakları saymasına yardım edin.
 9. · Boyalar kullanarak renklerin karıştığında neler oluştuğunu gösterin.
 10. · Çok çeşitli deneyimler için fırsatlar yaratın. Komşu yörelere yürüyüşe çıkın, otobüs veya tren yolculukları yapın, müze, kütüphane ve hayvanat bahçesi gibi yerleri gezin.
 11. · Çocuğunuza dramatizasyon için bebek, bebek giysileri, oyuncak evler, kuklalar verin. Çocuğun hayali sahnelerine katılın.
 12. · Giysi kumaşları, hayvanlar, sebze ve meyveler, mobilya gibi birbirine uyan objeleri tanımlayın. Magazin ve kataloglardan renkli resimleri kesin ve bunları gruplayarak bir kitap hazırlayın. Resimleri karıştırıp birbirine uydurun ve anlamsız resimler oluşturun (örneğin, üç tekerlekli bisiklete binen kedi), resime neyin yanlış olduğunu konuşun ve bunu düzeltmenin yollarını arayın.
 13. · Dört ayağı olan ne vardır? gibi sorular sorarak çocuğunuzun anlayış, düşünce ve gözlemleme becerilerinin belirginleşmesine yardımcı olun.
 14. · Basit oyunlar, yap-bozlar, bilgisayar oyunları, şarkı ve tekerlemelerle çocuğun oyuna katılımını sağlayın.
 15. · Hava durumunu tartışın. Örneğin, farklı şekillerdeki bulutlara bakarak yağmur yağıp yağmayacağını tahmin edin.
 16. · Yaşı, ev adresi, telefon numarası, boyu ve kilosu gibi çocuğunuzu ilgilendiren sayılar hakkında konuşun. Bunlar matematik kavramlarını öğrenmesine yardımcı olur. Konuşma sırasında, zaman kavramlarından (saat, gün, ay, yıl; genç, yaşlı; dün, bugün ve yarın gibi), uzunluk kavramlarından (santim, adım; uzun, kısa gibi) veya ağırlık kavramlarından (gram, kilogram; şişman, zayıf gibi) bahsedin. Sayılarla ilgli sorulara basit ve anlaşılır şekilde cevaplayın.
 17. Kendi bakımını öğretmek
 18. Çocuğunuz büyüdükçe, ona kendi sağlığı hakkında daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse, bu çabalarını hala izlemek zorundasınız. Bu yaştaki çocuklar kendi kendine giyinmeyi, tuvaleti kullanmayı ve dişlerini fırçalamayı öğrenmelidir. Sık sık ellerini yıkaması için (özellikle yemeklerden önce ve sonra ve tuvalettensonra) nazik hatırlatmalarda bulunun. El yıkama, özellikle yuvadaki çocuklar için çok önemlidir; çünkü mikroplar çocuklar arasında hızla yayılır.

Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkileyen Besinler

Diyetisyen Gizem Şeber çocukların gelişim çağında neler tüketmesi gerektiğini nelerin zararlı olduğunu anlattı. Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekild..
694 20 809
Anne Sütüyle Beslenen Çocuklar Daha Zeki Oluyor

Araştırmalara göre 1 yaşına kadar anne sütüyle beslenen çocukların IQ düzeyleri daha yüksek oluyor. Emzirmenin birçok yararı olduğunu belirten uzm..
420 11 214
Çocukların Zekasını Geliştirmek İçin 5 Öneri

Çocuğunuzun zekasını geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Uzmanlar bu konuda şu önerilerde bulunuyor. İşte zeka geliştiren 5 madde.. Uzmanlar, ço..
491 20 442
Çocuklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Ortopedik rahatsızlıklara yer vermemek için çocuklara ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuklar için doğru ayakkabının seçimi çok önemlid..
658 16 256
Fazla Temiz Olmak Bazen Zararlı Olabiliyor

Alerjik hastalıklar bazen fazla hijyenik olmaktan da kaynaklanabiliyor. Bazı yerlerde yaşayan insanlar kirliliğe karşı bağışık oluyor ve daha güçlü ol..
876 22 840
Video Oyunları Aklı Dinç Tutuyor

Özellikle yaşlı kişilerde video oyunlarının etkisi büyük. Aklı dinç tutuyor ve yaşlanmayı önlüyor. ABD'deki Iowa Üniversitesi'nden bilim insanların..
975 14 736
Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
428 19 663
Cevizin Faydaları ve Bilinmeyen Yönleri

Ceviz bilinen en iyi afrodizyaklardan biri ve cinselliği hareketlendiriyor. Peki ceviz başka nelere iyi geliyor, işte cevizin bilinmeyenleri.. Cev..
549 14 584
Bebeğin Zeki Olması İçin Tavsiyeler

Gebelik döneminde ve doğumdan hemen sonra bebeğin zeki olması için neler yapılabilir? Birçok araştırma zekanın genetik faktörlerden etkilendiğini o..
224 19 599
Bebeklerde Topuk Kanıyla Teşhis Edilen Hastalıklar

Zeka geriliği ve cücelik gibi pek çok durum topuk kanıyla teşhis edilebiliyor. Doğumdan kısa süre sonra topuklarından zorunlu olarak alınan kan, bi..
349 6 766
Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Psikologlar yıllardır aileleri uyarır. Karne alan çocuklarımızı mutlaka tebrik etmeli ve kötü karneler için kötü davranmamalıyız. Yrd.Doç. Elif Du..
570 21 546
Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Hamilelikten başlayan ve ömür boyu sürecek olan anne çocuk ilişkisinin sağlıklı ve sağlam olmalı önemli. Bunu nasıl başarabiliriz? Hamilelik süreci..
479 5 797
Göz Kataraktı İçin Kayısı Tüketilmeli

Gün kurusu denilen kuru kayısı göze iyi geliyor. Göz kataraktını önlüyor ve gelişimini engelliyor. Prof. Dr. Selim Doğanay, gün kurusu kayısının g..
607 15 584
Yaşlanmayı Durduran Gençlik İksiri Öğütler

Bu önerilere uyan orta yaş ve üstü kişiler kendini adeta yeniden doğmuş gibi hissedecek.. Yaş ilerledikçe metabolizma hızında azalma, tat alma duyu..
973 5 202
Çocuklara Birey Oldukları Mutlaka Hissettirilmeli

Aile içinde kendi kararlarını verebilmeliler, söz sahibi olabilmeliler. Aslında burda uygulanması önerilen birçok yöntemin ortak özelliği çocuğun ..
303 25 837