Doktor Tv Banner

3-5 Yaşlarındaki Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Hızlandırmak İçin

3-5 yaşlarındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandırmak için
56 3 20

Beynin yaşamın ilk 5 yılında çok hızlı geliştiği ve bu sürenin çocuğun aç beynini beslemek için en uygun zaman olduğunu unutmayın. 3 ila 5 yaşındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandirmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

 1. · Çocuğunuza okuyun ve onun sayfadaki harf ve kelimeleri öğrenme isteğine karşılık verin.
 2. · Günlük aktivitelri yaparken konuşun, yaptıklarınızı anlatın. Konuşmanızda sayılar, şekiller ve renklerden söz edin.
 3. · Oyuncak seçimini akıllıca yapın. Bir çocuğun ilgisini uzun süre devam ettiren oyuncaklar çok azdır. Çok sayıda kullanımı olan, çocuğun hayal gücünü ve yaratacılığını çalıştıran oyuncaklar seçin. Evinizde oynaması için eşyalar bulun ve çocuğun bunlardan yeni kullanım şekilleri yaratmasına fırsat verin.
 4. · Masayı kurmak, tabakları yıkamak ve kurulamak, çamaşırları toplamak, çöpü taşımak ve toz almak gibi ev işlerini yapmasını öğretin. Bu aktiviteler çocuğun yeni kelimeler öğrenmesine, direktifleri dinlemeyi ve uygulamayı, sayı saymayı ve gruplara ayırmayı öğrenmesine yardımcı olur.
 5. · Küp, şekil yapıcı malzemeler (hamur gibi) verin; büyüklük, renk ve şekil kavramlarını öğretin.
 6. · Çocuğunuzla birlikte keşfetmeey gidin; bitkiler, ağaçlar, hayvanlar ve yerel coğrafya ile ilgili konuşun.
 7. · Çocuğunuzla birlikte müzik dinleyin.
 8. · Çocuğun matematik öğrenmesi için fırsatlar yaratın. Örneğin, küplerle oynamak derinlik, genişlik, uzunluk ve yükseklik kavramlarını öğretir; puanlı oyunlar (topu potaya atmak) saymayı gerektirir. Çocuğun en sevdiği oyuncakları saymasına yardım edin.
 9. · Boyalar kullanarak renklerin karıştığında neler oluştuğunu gösterin.
 10. · Çok çeşitli deneyimler için fırsatlar yaratın. Komşu yörelere yürüyüşe çıkın, otobüs veya tren yolculukları yapın, müze, kütüphane ve hayvanat bahçesi gibi yerleri gezin.
 11. · Çocuğunuza dramatizasyon için bebek, bebek giysileri, oyuncak evler, kuklalar verin. Çocuğun hayali sahnelerine katılın.
 12. · Giysi kumaşları, hayvanlar, sebze ve meyveler, mobilya gibi birbirine uyan objeleri tanımlayın. Magazin ve kataloglardan renkli resimleri kesin ve bunları gruplayarak bir kitap hazırlayın. Resimleri karıştırıp birbirine uydurun ve anlamsız resimler oluşturun (örneğin, üç tekerlekli bisiklete binen kedi), resime neyin yanlış olduğunu konuşun ve bunu düzeltmenin yollarını arayın.
 13. · Dört ayağı olan ne vardır? gibi sorular sorarak çocuğunuzun anlayış, düşünce ve gözlemleme becerilerinin belirginleşmesine yardımcı olun.
 14. · Basit oyunlar, yap-bozlar, bilgisayar oyunları, şarkı ve tekerlemelerle çocuğun oyuna katılımını sağlayın.
 15. · Hava durumunu tartışın. Örneğin, farklı şekillerdeki bulutlara bakarak yağmur yağıp yağmayacağını tahmin edin.
 16. · Yaşı, ev adresi, telefon numarası, boyu ve kilosu gibi çocuğunuzu ilgilendiren sayılar hakkında konuşun. Bunlar matematik kavramlarını öğrenmesine yardımcı olur. Konuşma sırasında, zaman kavramlarından (saat, gün, ay, yıl; genç, yaşlı; dün, bugün ve yarın gibi), uzunluk kavramlarından (santim, adım; uzun, kısa gibi) veya ağırlık kavramlarından (gram, kilogram; şişman, zayıf gibi) bahsedin. Sayılarla ilgli sorulara basit ve anlaşılır şekilde cevaplayın.
 17. Kendi bakımını öğretmek
 18. Çocuğunuz büyüdükçe, ona kendi sağlığı hakkında daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse, bu çabalarını hala izlemek zorundasınız. Bu yaştaki çocuklar kendi kendine giyinmeyi, tuvaleti kullanmayı ve dişlerini fırçalamayı öğrenmelidir. Sık sık ellerini yıkaması için (özellikle yemeklerden önce ve sonra ve tuvalettensonra) nazik hatırlatmalarda bulunun. El yıkama, özellikle yuvadaki çocuklar için çok önemlidir; çünkü mikroplar çocuklar arasında hızla yayılır.

Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkileyen Besinler

Diyetisyen Gizem Şeber çocukların gelişim çağında neler tüketmesi gerektiğini nelerin zararlı olduğunu anlattı. Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekild..
621 25 765
Zeka testi nedir, Zeka yaşı testi nedir, Zeka testi nasıl yapılır, Zeka testlerinin önemi hakkında bilgi

Zeka testi nedir, Zeka yaşı testi nedir, Zeka testi nasıl yapılır, Zeka testlerinin önemi Zeka testi nedir? Bir insanın bazı branşlardaki akademik ye..
447 11 99
Zeka ve Duygusal Seviyede Düşüş

Entelektüel zeka ve duygusal kapasitemiz düşüyor mu? Peki bunu nerden anlarız ve neler yapılabilir? ABD’nin California Eyaleti’ndeki Stanford Ünive..
677 8 855
Öğrencilere Zeka Açıcı Bitki Çayı

Öğrencilere Zeka Açıcı Bitki Çayı 35 yıllık baharatçı Tahir Buyurucu unutkanlık çeken öğrencilere zeka aç..
668 4 234
Anne Sütüyle Beslenen Çocuklar Daha Zeki Oluyor

Araştırmalara göre 1 yaşına kadar anne sütüyle beslenen çocukların IQ düzeyleri daha yüksek oluyor. Emzirmenin birçok yararı olduğunu belirten uzm..
637 21 424
Çocukların Zekasını Geliştirmek İçin 5 Öneri

Çocuğunuzun zekasını geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Uzmanlar bu konuda şu önerilerde bulunuyor. İşte zeka geliştiren 5 madde.. Uzmanlar, ço..
778 14 340
Çocuklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Ortopedik rahatsızlıklara yer vermemek için çocuklara ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuklar için doğru ayakkabının seçimi çok önemlid..
578 15 753
Fazla Temiz Olmak Bazen Zararlı Olabiliyor

Alerjik hastalıklar bazen fazla hijyenik olmaktan da kaynaklanabiliyor. Bazı yerlerde yaşayan insanlar kirliliğe karşı bağışık oluyor ve daha güçlü ol..
193 18 309
Çocuklarda Demir Eksikliği ve Sonuçları

Eksikliği hem bedensel hemde beyin gelişimini etkiliyor erken tedaviye dikkat.. Çocuklarda demir eksikliği tedavisinde geç kalınırsa hasarın da kalıcı..
870 20 501
Çocukla Yetişkin Beslenmesi Farklı Olmalı

Çocuk ve bebekler bizimle aynı şeyleri yememeli.. İdeal bir çocuk öğünü nasıl olmalı neler yemeliler? Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde büyümesi..
912 8 691
Video Oyunları Aklı Dinç Tutuyor

Özellikle yaşlı kişilerde video oyunlarının etkisi büyük. Aklı dinç tutuyor ve yaşlanmayı önlüyor. ABD'deki Iowa Üniversitesi'nden bilim insanların..
949 21 632
Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
812 6 890