Doktor Tv Banner

3-5 Yaşındaki Çocuğunuzun Dil Gelişimini Uyarmak

3-5 yaşındaki çocuğunuzun dil gelişimini uyarmak
19 0 42

Çocuğnuzun iletişim kurabilmesi ve dünya ile ilgili daha iyi bir anlayış geliştirmesi için yapabileceğiniz sayısız basit şey vardır. Bunlardan bazıları:

· Çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuzun kelime dağarcağını genişletin, olayları derinlemesine ve detaylı anlatarak dil ve dünya ile ilgili anlaşını artırın. Örneğin, vücut parçaları ile ilgili konuşurken, ne iş yaptıklarını açıklayın. “Bunlar benim kulaklarım. Müzik dinlerim, sesini duyarım, köpeğin havlamasını ve kuşların seslerini dinleyebilirim”. Objeler hakkında konuşurken basit cümlelerle ne işe yaradıklarını anlatın.

· Günde en az bir kere çocuğunuza okuyun. Okuma bittiğinde hikaye hakkında konuşun ve çocuğunuzu kendi senaryosunu yapması için teşvik edin.

· Birlikte yerel bir kütüphaneyi gezin ve çocuğunuzun adına kütüphaneler kartı alın. Çocuklara ayrılan bölümdeki kitaplara bakınarak gezinin ve çocuun kitap seçmesine izin verin. Kütüphaneciden hikaye saatleri ve diğer çocuk programalrı hakkında bilgi alın.

· Çocuğunuzu dinleyin. Dinleme çocuğun konuşmasını teşvik eder ve onun bildiklerini ve bilmediklerini, hissettiklerini, düşündüklerini veya öğrendiklerini öğrenmenize yarar.

· Basit şarkılar, tekerlemeler, oyunlar, kukla oyunları yaratın. Arabada birlikte şarkı söyleyin.

· “Evet” ve “hayır”dan fazla cevaplar vereceği türden sorular sokun.

· Aynı soruyu daha önce en az 10 kereden fazla sormuş olsa bile, sorularına düşünerek cevaplar verin ve onu soru sormaya teşvik edin. Cevabını bilmediğinizde, bilmediğinizi söyleyin ve cevabı birlikte bulun.

· Kağıt, kalem, marker ve diğer yazı malzemeleri çocuğu erişebileceği yere koyun. Bunlarla deneyimi, harfleri yazmasını kolaylaştırır.

· Çocuğunuzun size hikaye anlatmasına ve sayfalara delik açarak kitapçık oluşturmasına izin verin. Aile bireyleri, en sevdiği oyuncakları, arkadaşları veya hayvanları ile ilgili yazmasını önerin.

· Çocuğunuzun adını bir kağıda yazın ve her harfi yazarken adını söyleyin. Çocuğunuz bir resim çizdiğinde, üzerine adıı yazın. Mıknatıslı harflerle çocuğunuzun adını buzdolabınızın üstüne yapıştırın. Çocuğunuzun adını bir karta yazın ve onu odasının kapısına veya özel bir yere koyun.

· Çocuğunuzla birlikte alfabe posteri hazırlayın ve yatak odasının duvarına asın. Çeşitli ev eşyalarının adlarını yazarak objelerin üstüne yapıştırın. Alışveriş listesi yazmanızı seyretmesine izin verin; yazarken her sesin ve harfin üzerinde durun. Buna ilgi duyarsa, harfleri yazarak alışveriş listesini kendisinin yapmasına izin verin.

· Çocuğunuz ilk kelimelerini yaptığında içeriğine bakın, yazım yanlışlarına önem vermeyin. Çocuğun yazdıklarından bir kitap oluşturun.

Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkileyen Besinler

Diyetisyen Gizem Şeber çocukların gelişim çağında neler tüketmesi gerektiğini nelerin zararlı olduğunu anlattı. Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekild..
718 26 799
Çocuklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Ortopedik rahatsızlıklara yer vermemek için çocuklara ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuklar için doğru ayakkabının seçimi çok önemlid..
172 4 296
Düzenli Kahvaltı Yapan Çocuklar Sağlıklı Gelişiyor

Beyin gelişimi en üst seviyede olsun istiyorsanız çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın. Araştırmalar, kahvaltı yapan çocuklarda beyin gelişimini..
155 26 203
Fazla Temiz Olmak Bazen Zararlı Olabiliyor

Alerjik hastalıklar bazen fazla hijyenik olmaktan da kaynaklanabiliyor. Bazı yerlerde yaşayan insanlar kirliliğe karşı bağışık oluyor ve daha güçlü ol..
744 15 619
Nefes Darlığı Sandılar Burnundan Maddeler Çıktı

2 yaşındaki küçük çocuğun burnundan fıstık kabukları ve kağıt parçaları çıkarıldı. Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye geldi bakın neler yaşadı.. G..
751 10 164
Dünyayı Saran Son Salgın

Dünya Sağlık Örgütü domuz giribi konusunda uyarıyor. Binlerce kişinin canına mal olan bu gripten korunmalıyız. Çin'de iki kadının domuz gribi yüzün..
430 18 249
Uzaklardan Gelen İlikle Hayata Döndü

11 yaşındaki minik Ayşe ilik nakli bekliyordu. Sevindirici haber ABD’den geldi. Lösemiyi ABD’li bir gönüllünün bağışıyla yendi.. Aksaraylı Tay aile..
480 25 665
Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Psikologlar yıllardır aileleri uyarır. Karne alan çocuklarımızı mutlaka tebrik etmeli ve kötü karneler için kötü davranmamalıyız. Yrd.Doç. Elif Du..
973 10 265
Organ Nakli Kıtaları Bile Aştı

Antalya’da yapılan organ nakilleri ile bir ilke imza atıldı. Kıtalar arası nakil herkese örnek olacak nitelikte. Çeşitli kıtalardan gelen hastalar tab..
883 9 303
Dünyanın En Yaşlı Kişisinin Sağlık Sırları

Sadece 1 kez doktora giden 115 yaşındaki Okawa Japon vatandaşı.. Havasından suyundan mı böyle sağlıklı yoksa sağlık sırları var mı? Dünyanın en yaş..
417 23 330
Mide Ameliyatında Şok Oldular

Ankara’da yaşayan 19 yaşındaki genç kız mide ağrısı şikayetiyle hastaneye geldi. Ameliyat edilen kızın midesinden 1 kilo saç teli çıktı. Ankara’nı..
726 16 327
Göz Kataraktı İçin Kayısı Tüketilmeli

Gün kurusu denilen kuru kayısı göze iyi geliyor. Göz kataraktını önlüyor ve gelişimini engelliyor. Prof. Dr. Selim Doğanay, gün kurusu kayısının g..
625 16 351
İmkanları Yokken Doğum Yaptı

Kars’ta doğum sancıları tutan 22 yaşındaki kadın imkansızlıktan hastaneye gidemedi evinde doğum yaptı. Kars’ın Bayraktar Köyü’nde doğum sancısı baş..
838 17 330
Fazladan Bir Damar Hayatını Kararttı

Milyonda bir görülen bir damar fazlalığından ötürü 14 yılda 13 kez beyin kanaması geçiren adam henüz 34 yaşında ve rekorlar kitabına girmek istiyor! ..
955 10 732
Pankreas Kanseri İçin Bir Test Keşfetti

15 yaşında bilim dünyasını şaşkına çeviren genç, pankreas kanserini teşhis amacıyla bir test geliştirdi ve para ödülü kazandı.. Pankreas kanseri iç..
665 26 164