3-5 Yaşındaki Çocuğunuzun Dil Gelişimini Uyarmak

3-5 yaşındaki çocuğunuzun dil gelişimini uyarmak
68 6 18
Çocuğnuzun iletişim kurabilmesi ve dünya ile ilgili daha iyi bir anlayış geliştirmesi için yapabileceğiniz sayısız basit şey vardır. Bunlardan bazıları:

· Çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuzun kelime dağarcağını genişletin, olayları derinlemesine ve detaylı anlatarak dil ve dünya ile ilgili anlaşını artırın. Örneğin, vücut parçaları ile ilgili konuşurken, ne iş yaptıklarını açıklayın. “Bunlar benim kulaklarım. Müzik dinlerim, sesini duyarım, köpeğin havlamasını ve kuşların seslerini dinleyebilirim”. Objeler hakkında konuşurken basit cümlelerle ne işe yaradıklarını anlatın.
· Günde en az bir kere çocuğunuza okuyun. Okuma bittiğinde hikaye hakkında konuşun ve çocuğunuzu kendi senaryosunu yapması için teşvik edin.
· Birlikte yerel bir kütüphaneyi gezin ve çocuğunuzun adına kütüphaneler kartı alın. Çocuklara ayrılan bölümdeki kitaplara bakınarak gezinin ve çocuun kitap seçmesine izin verin. Kütüphaneciden hikaye saatleri ve diğer çocuk programalrı hakkında bilgi alın.
· Çocuğunuzu dinleyin. Dinleme çocuğun konuşmasını teşvik eder ve onun bildiklerini ve bilmediklerini, hissettiklerini, düşündüklerini veya öğrendiklerini öğrenmenize yarar.
· Basit şarkılar, tekerlemeler, oyunlar, kukla oyunları yaratın. Arabada birlikte şarkı söyleyin.
· “Evet” ve “hayır”dan fazla cevaplar vereceği türden sorular sokun.
· Aynı soruyu daha önce en az 10 kereden fazla sormuş olsa bile, sorularına düşünerek cevaplar verin ve onu soru sormaya teşvik edin. Cevabını bilmediğinizde, bilmediğinizi söyleyin ve cevabı birlikte bulun.
· Kağıt, kalem, marker ve diğer yazı malzemeleri çocuğu erişebileceği yere koyun. Bunlarla deneyimi, harfleri yazmasını kolaylaştırır.
· Çocuğunuzun size hikaye anlatmasına ve sayfalara delik açarak kitapçık oluşturmasına izin verin. Aile bireyleri, en sevdiği oyuncakları, arkadaşları veya hayvanları ile ilgili yazmasını önerin.
· Çocuğunuzun adını bir kağıda yazın ve her harfi yazarken adını söyleyin. Çocuğunuz bir resim çizdiğinde, üzerine adıı yazın. Mıknatıslı harflerle çocuğunuzun adını buzdolabınızın üstüne yapıştırın. Çocuğunuzun adını bir karta yazın ve onu odasının kapısına veya özel bir yere koyun.
· Çocuğunuzla birlikte alfabe posteri hazırlayın ve yatak odasının duvarına asın. Çeşitli ev eşyalarının adlarını yazarak objelerin üstüne yapıştırın. Alışveriş listesi yazmanızı seyretmesine izin verin; yazarken her sesin ve harfin üzerinde durun. Buna ilgi duyarsa, harfleri yazarak alışveriş listesini kendisinin yapmasına izin verin.
· Çocuğunuz ilk kelimelerini yaptığında içeriğine bakın, yazım yanlışlarına önem vermeyin. Çocuğun yazdıklarından bir kitap oluşturun.

Diyetisyen Gizem Şeber çocukların gelişim çağında neler tüketmesi gerektiğini nelerin zararlı olduğunu anlattı. Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekild..
220 20 573

Ortopedik rahatsızlıklara yer vermemek için çocuklara ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuklar için doğru ayakkabının seçimi çok önemlid..
962 14 371

Beyin gelişimi en üst seviyede olsun istiyorsanız çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın. Araştırmalar, kahvaltı yapan çocuklarda beyin gelişimini..
457 21 124

Çocuklarımız en değerli varlığımız. Yaşları arttıkça korkuları ve farkındalıkları artıyor çevresel duyarlılıkları gelişiyor. Hangi yaşta nelerden kork..
908 8 176

Alerjik hastalıklar bazen fazla hijyenik olmaktan da kaynaklanabiliyor. Bazı yerlerde yaşayan insanlar kirliliğe karşı bağışık oluyor ve daha güçlü ol..
499 24 114

Çocuk ve bebekler bizimle aynı şeyleri yememeli.. İdeal bir çocuk öğünü nasıl olmalı neler yemeliler? Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde büyümesi..
650 11 440

Luteinizan hormon hipofiz bezi tarafından üretilen ve üreme sistemini kontrol eden temel hormonlar biridir. Luteinizan hormon ön hipofiz bezi hücrele..
441 15 634

61 yaşındaki bir anne kızının çocuğuna taşıyıcılık yaptı ve kısırlık tedavisi gören kızının bebeğini doğurdu. İşte ABD'li ailenin öyküsü.. AB..
186 24 820

ABD’nin Georgia Eyaleti’nde 36 yaşındaki Lana Kuykendall ve 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Aimee Copeland’ın ardından, 32 yaşındaki Robert Vaughn d..
772 11 393

2 yaşındaki küçük çocuğun burnundan fıstık kabukları ve kağıt parçaları çıkarıldı. Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye geldi bakın neler yaşadı.. G..
905 26 813

ABD’de lösemi için kemoterapi gören küçük kıza yan etkileri azaltma amaçlı esrar tableti verildi.. ABD'nin Oregon Eyaleti'nin Gladstone kentinde ge..
918 5 601

• Yumuşak, naylon kılları olan diş fırçası üzerine bezelye tanesi kadar fluoridli diş macunu sürerek kullanabilirsiniz. • Çocuğunuza diş macununu yutm..
580 4 181