Östradiol, E2, 17-Beta (O) Östradiol

Östradiol, E2, 17-beta (o) östradiol
34 2 76

E2; östradiol, 17-beta (o) östradiol.

Östradiol üç doğal olarak üretilen östrojenden kadınlarda bulunan ana östrojen olup en güçlüsüdür. Çoğunlukla kadın üreme sisteminin olgunlaşması görevi olduğu gibi bir steroid hormonu olarak da birçok fonksiyonu vardır.Rahimin kalınlaşma neden olur.Meme dokusunun gelişmesini sağlar, kemik ve kıkırdak kalınlığını arttırır.

Menopoz öncesi dönemde kadınlarda östradiol, çoğunlukla yumurtalıklar tarafından yapılır.Kadınlarda estradiol düzeyleri yaşla birlikte azalırken menopozda büyük bir azalma olur.

Erkekler de estradiol üretmek. Bu testosteron gibi aynı yol içinde yapılır. Ancak, seviyeleri kadınlara oranla çok daha düşüktür. Her iki cinsiyette de östradiol yağ dokusu, beyin ve kan damarlarının duvarlarında da çok küçük miktarlarda yapılır.

Kadınlarda estradiol üretimi  gonadotropin salgılatıcı hormon adı verilen bir hormonla hipotalamus ile başlar. Bu da, follikül uyarıcı hormon ve luteinizan hormon adı verilen, hipofizden salgılanan iki ayrı hormonu uyarır. Bunlar da östradiol salgılamasını sağlayan yumurtalığı uyarır.

Çok fazla estradiol salınımının etkileri arasında aşırı libido kaybı ve depresyon, sivilce, kabızlık,bulunur. Daha ciddi etkileri rahim ve meme kanseri, kısırlık, kilo artışı, inme ve kalp krizi olabilir.

Erkeklerde çok fazla estradiol seviyesinde cinsel işlev bozukluğu, kas tonusu kaybı, artmış vücut yağ ve meme dokusu gibi kadın özellikleri gelişimine yol açabilmektedir.

Östradiol, kadınlarda menopoz semptomlarını hafifletmek için hormon replasman tedavisinde kullanılır. Hormon replasman tedavisinin pek çok tanınmış artıları ve eksileri vardır.
Östradiol düşüklüğü yetersiz kemik büyümesi ve osteoporoz gibi iskelet sorunları olma eğilimindedir. Kızlar da  meme gelişiminde gecikme, kısırlık gibi sorunlarla karşılaşılacaktır.

Bir kadının östradiol üretiminin menopozda düşmesi  gece terlemeleri, sıcak basması, vajinal kuruluk ve depresif ruh hali, osteoporoz gibi semptomlara neden olur.

E2; östradiol, 17-beta (o) östradiol. Östradiol üç doğal olarak üretilen östrojenden kadınlarda bulunan ana östrojen olup en güçlüsüdür. Çoğunlukla k..
454 8 439

Gonadotropin salgılatıcı hormon beyindeki sinir hücrelerinden salınır. Bu hipofiz bezinden follikül uyarıcı hormon ve luteinizan hormon üretimini kont..
368 6 147

Talasemi anemiye neden olabilen kalıtsal bir kan bozukluğu türüdür.  Alfa talasemi ve beta talasemi: talasemi iki ana türü vardır. Alfa-globin zi..
242 18 287

Luteinizan hormon hipofiz bezi tarafından üretilen ve üreme sistemini kontrol eden temel hormonlar biridir. Luteinizan hormon ön hipofiz bezi hücrele..
696 26 322

ÖSTRİOL Östriol hormonu östradiolden türeyen, ama ondan daha zayıf östrojenik etki­ye sahip olan bir hormondur. Gebelik­te bu hormonun idrarla atılan ..
801 19 97

Her Boğaz Ağrısı Beta mıdır? Okulların açılması, havaların soğumasıyla çocuklarda en sık görülen yakınmalardan biri boğaz ağrısıdır. Nedeni beta deni..
991 11 477

Diyabete karşı kırmızı ve turuncu renkteli sebze ve meyveleri tüketin. Beta karoten içeren bu besinler şeker hastalığını önlüyor.. Stanford Ünivers..
567 7 133

Beta talasemi olarak bilinen Cooley anemisi, düzenli kan transfüzyonu ve kapsamlı tıbbi bakım gerektiren nadir bir durumdur. Durum ağırlıklı olarak Ak..
319 22 310

YAĞ ASİDLERİNİN YIKILIŞI: Daha önce açıklandığı gibi lipaz enziminin etkisiyle yağlar, gliserol ve yağasitlerine hidroliz olurlar. Bu ne­denle yağları..
529 11 446

Mango Meyvesinin Faydaları Mango Ülkemizde En çok sevilen tropikal meyvelerin başında gelir. Karşı konulmaz bir tadı vardır.Kimsenin hayır diyebilece..
480 16 482

Doktorlar, gazeteler, televizyonlar, sürekli taze besinlerle beslenin, sebze, meyve yiyin diye kulağımızın dibinde davul çalıyorlar. Eh biz de anlaksı..
351 24 622

Kadının asıl cinsiyet hormonudur ve salgıladığı asıl doku yumurtalıklardır (ovaryum). Bunun dışında böbreküstü bezinden ve plasentadan (son, eş) da ös..
714 7 718