Doktor Tv Banner

Östradiol, E2, 17-Beta (O) Östradiol

Östradiol, E2, 17-beta (o) östradiol
84 0 84

E2; östradiol, 17-beta (o) östradiol.

Östradiol üç doğal olarak üretilen östrojenden kadınlarda bulunan ana östrojen olup en güçlüsüdür. Çoğunlukla kadın üreme sisteminin olgunlaşması görevi olduğu gibi bir steroid hormonu olarak da birçok fonksiyonu vardır.Rahimin kalınlaşma neden olur.Meme dokusunun gelişmesini sağlar, kemik ve kıkırdak kalınlığını arttırır.

Menopoz öncesi dönemde kadınlarda östradiol, çoğunlukla yumurtalıklar tarafından yapılır.Kadınlarda estradiol düzeyleri yaşla birlikte azalırken menopozda büyük bir azalma olur.

Erkekler de estradiol üretmek. Bu testosteron gibi aynı yol içinde yapılır. Ancak, seviyeleri kadınlara oranla çok daha düşüktür. Her iki cinsiyette de östradiol yağ dokusu, beyin ve kan damarlarının duvarlarında da çok küçük miktarlarda yapılır.

Kadınlarda estradiol üretimi  gonadotropin salgılatıcı hormon adı verilen bir hormonla hipotalamus ile başlar. Bu da, follikül uyarıcı hormon ve luteinizan hormon adı verilen, hipofizden salgılanan iki ayrı hormonu uyarır. Bunlar da östradiol salgılamasını sağlayan yumurtalığı uyarır.

Çok fazla estradiol salınımının etkileri arasında aşırı libido kaybı ve depresyon, sivilce, kabızlık,bulunur. Daha ciddi etkileri rahim ve meme kanseri, kısırlık, kilo artışı, inme ve kalp krizi olabilir.

Erkeklerde çok fazla estradiol seviyesinde cinsel işlev bozukluğu, kas tonusu kaybı, artmış vücut yağ ve meme dokusu gibi kadın özellikleri gelişimine yol açabilmektedir.

Östradiol, kadınlarda menopoz semptomlarını hafifletmek için hormon replasman tedavisinde kullanılır. Hormon replasman tedavisinin pek çok tanınmış artıları ve eksileri vardır.

Östradiol düşüklüğü yetersiz kemik büyümesi ve osteoporoz gibi iskelet sorunları olma eğilimindedir. Kızlar da  meme gelişiminde gecikme, kısırlık gibi sorunlarla karşılaşılacaktır.

Bir kadının östradiol üretiminin menopozda düşmesi  gece terlemeleri, sıcak basması, vajinal kuruluk ve depresif ruh hali, osteoporoz gibi semptomlara neden olur.

Beta Karoten İçeren Besinler Diyabetten Koruyor

Diyabete karşı kırmızı ve turuncu renkteli sebze ve meyveleri tüketin. Beta karoten içeren bu besinler şeker hastalığını önlüyor.. Stanford Ünivers..
403 8 794
Saç Güzelliği İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Somon. Saç temelleri için gerekli protein somon balığında fazlasıyla bulunur. Kafa derisi sağlığını olumlu etkiler. Omega 3 yağ asitleri ve D v..
549 13 609
Cildini Seven A Vitamini Tüketsin

Cildi besleyip koruyan önemli faktörlerden biri de A vitamini.. Birçok faydasının yanında cildin de ihtiyacı olan besinleri karşılıyor.. Hücre büyü..
320 15 623
Vitamin Alma Konusunda Uyarılar ve Bilgiler

Milyonlarca kişi vitamin mineral ve multivitamin kullanma ve ek takviye gıda alma konusunda kararsız bir o kadar da meraklı. Uzmanlara göre baz..
356 18 501
Maydonoz Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

İyi bir beta karoten kaynağı olan ve besin değerleri oldukça yüksek olan maydonoz birçok hastalığa şifa.. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten)..
672 20 809
Gribe İyi Gelen Vitamin ve Mineraller

Bu mineral ve vitaminleri besinlerden ve destek haplarından alarak kendinize iyilik edeceksiniz. Virüslerden, grip ve solunum hastalıklarından korunac..
718 9 655
Akdeniz Anemisi

Akdeniz anemisi ya da tıptaki adıyla Talasemi ; Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından ”Beta Talasemi” geninin sirayet..
444 5 380
Sağlıklı Saçlar İçin 10 Besin

Daha iyi görünen saçlara kavuşmak herkesin hayalidir. Dengeli bir diyetle bu mümkün. Sağlıklı bir saç derisi ve yapısı için 10 mucizevi besinle bu güz..
732 14 349
Arpa Birçok Hastalığın İlacı

Arpa deyip geçmeyin, öyle çok şifası var ki! Bağışıklığı güçlendiriyor, kolesterola iyi geliyor, kan şekerini düzenliyor, bağırsağa faydalı ve kanseri..
552 20 885
Bazı Diyabet İlaçları Kadınlarda Kanser Riskini Önlüyor

Tip 2 diyabeti önleyen ve tedavi eden ilaçlar kadınlarda kansere karşı koruyucu mu? İnsülin salgılatan diyabet ilaçları kanseri yenmeye yardımc..
668 14 755
Beyinde Yeni Bir Kanalizasyon Keşfedildi

Bazı ciddi beyin rahatsızlıklarına karşı beyinde yeni bir kanalizasyon merkezi keşfedildi. Beyin bu yolla zararlı atıkları atıyor..   ..
636 21 111
Alzheimer Plakları ile Arterlerdeki Sertlik Arasındaki Bağlantı

Damar sertliği olan yaşlı kimselerde beyin plakları ve Alzheimer yaşanma riski daha fazladır. Demans ve beyindeki beta amiloid plaklar değerlendir..
529 9 434
İnsülin Hormonu Nedir? Nasıl Salgılanır?

Sindirim sistemine ait olan pankreas bezinin asıl görevi hücrelerinin %99′’u ile besinlerin sindirimini kolaylaştıracak enzimler yapmak ve bağırsağa s..
229 13 844
Sağlıklı Saçlar İçin 10 Yiyecek

Vücudunuzun her parçası gibi saçların da sağlığı ve güzelliği önemsenmeli. Hücreleri beslemek de iyi bir beslenmeyle gerçekleşir ve saçlar güç kazanır..
785 19 548
Akdeniz Tipi Beslenmenin Faydaları Araştırılıyor

Sğlıklı beslenme planlarından Akdeniz diyetinin faydaları neler? Araştırılmaya devam edilen bu beslenme tipinde neler önemli? Uzmanlar Akdeniz tipi..
371 10 306