Doktor Tv Banner

Östradiol, E2, 17-Beta (O) Östradiol

Östradiol, E2, 17-beta (o) östradiol
84 4 61

E2; östradiol, 17-beta (o) östradiol.

Östradiol üç doğal olarak üretilen östrojenden kadınlarda bulunan ana östrojen olup en güçlüsüdür. Çoğunlukla kadın üreme sisteminin olgunlaşması görevi olduğu gibi bir steroid hormonu olarak da birçok fonksiyonu vardır.Rahimin kalınlaşma neden olur.Meme dokusunun gelişmesini sağlar, kemik ve kıkırdak kalınlığını arttırır.

Menopoz öncesi dönemde kadınlarda östradiol, çoğunlukla yumurtalıklar tarafından yapılır.Kadınlarda estradiol düzeyleri yaşla birlikte azalırken menopozda büyük bir azalma olur.

Erkekler de estradiol üretmek. Bu testosteron gibi aynı yol içinde yapılır. Ancak, seviyeleri kadınlara oranla çok daha düşüktür. Her iki cinsiyette de östradiol yağ dokusu, beyin ve kan damarlarının duvarlarında da çok küçük miktarlarda yapılır.

Kadınlarda estradiol üretimi  gonadotropin salgılatıcı hormon adı verilen bir hormonla hipotalamus ile başlar. Bu da, follikül uyarıcı hormon ve luteinizan hormon adı verilen, hipofizden salgılanan iki ayrı hormonu uyarır. Bunlar da östradiol salgılamasını sağlayan yumurtalığı uyarır.

Çok fazla estradiol salınımının etkileri arasında aşırı libido kaybı ve depresyon, sivilce, kabızlık,bulunur. Daha ciddi etkileri rahim ve meme kanseri, kısırlık, kilo artışı, inme ve kalp krizi olabilir.

Erkeklerde çok fazla estradiol seviyesinde cinsel işlev bozukluğu, kas tonusu kaybı, artmış vücut yağ ve meme dokusu gibi kadın özellikleri gelişimine yol açabilmektedir.

Östradiol, kadınlarda menopoz semptomlarını hafifletmek için hormon replasman tedavisinde kullanılır. Hormon replasman tedavisinin pek çok tanınmış artıları ve eksileri vardır.

Östradiol düşüklüğü yetersiz kemik büyümesi ve osteoporoz gibi iskelet sorunları olma eğilimindedir. Kızlar da  meme gelişiminde gecikme, kısırlık gibi sorunlarla karşılaşılacaktır.

Bir kadının östradiol üretiminin menopozda düşmesi  gece terlemeleri, sıcak basması, vajinal kuruluk ve depresif ruh hali, osteoporoz gibi semptomlara neden olur.

Östradiol, E2, 17-beta (o) östradiol

E2; östradiol, 17-beta (o) östradiol. Östradiol üç doğal olarak üretilen östrojenden kadınlarda bulunan ana östrojen olup en güçlüsüdür. Çoğunlukla k..
919 22 344
Gonadotropin releasing hormon (GnRH), gonadotropin salgılatıcı hormon

Gonadotropin salgılatıcı hormon beyindeki sinir hücrelerinden salınır. Bu hipofiz bezinden follikül uyarıcı hormon ve luteinizan hormon üretimini kont..
404 7 484
Beta Talasemi

Talasemi anemiye neden olabilen kalıtsal bir kan bozukluğu türüdür.  Alfa talasemi ve beta talasemi: talasemi iki ana türü vardır. Alfa-globin zi..
277 25 699
Lüteinleştirici (lüteinizan) hormon ( LH )

Luteinizan hormon hipofiz bezi tarafından üretilen ve üreme sistemini kontrol eden temel hormonlar biridir. Luteinizan hormon ön hipofiz bezi hücrele..
311 9 326
ÖSTRİOL TEDAVİSİ NE İYİ GELİR GENİŞ BİLGİ

ÖSTRİOL Östriol hormonu östradiolden türeyen, ama ondan daha zayıf östrojenik etki­ye sahip olan bir hormondur. Gebelik­te bu hormonun idrarla atılan ..
881 11 209
Boğaz Ağrısı

Her Boğaz Ağrısı Beta mıdır? Okulların açılması, havaların soğumasıyla çocuklarda en sık görülen yakınmalardan biri boğaz ağrısıdır. Nedeni beta deni..
844 22 316
Beta Karoten İçeren Besinler Diyabetten Koruyor

Diyabete karşı kırmızı ve turuncu renkteli sebze ve meyveleri tüketin. Beta karoten içeren bu besinler şeker hastalığını önlüyor.. Stanford Ünivers..
546 6 98
Cooley Anemisi

Beta talasemi olarak bilinen Cooley anemisi, düzenli kan transfüzyonu ve kapsamlı tıbbi bakım gerektiren nadir bir durumdur. Durum ağırlıklı olarak Ak..
843 8 445
YAĞ ASİDLERİNİN YIKILIŞI NEDİR? HAKKINDA DETAYLI GENİŞ BİLGİ

YAĞ ASİDLERİNİN YIKILIŞI: Daha önce açıklandığı gibi lipaz enziminin etkisiyle yağlar, gliserol ve yağasitlerine hidroliz olurlar. Bu ne­denle yağları..
253 6 480
Mango Meyvesinin Faydaları hakkında bilgi

Mango Meyvesinin Faydaları Mango Ülkemizde En çok sevilen tropikal meyvelerin başında gelir. Karşı konulmaz bir tadı vardır.Kimsenin hayır diyebilece..
531 25 770
En besleyici 5 meyve 5 sebze hakkında detaylı geniş bilgi

Doktorlar, gazeteler, televizyonlar, sürekli taze besinlerle beslenin, sebze, meyve yiyin diye kulağımızın dibinde davul çalıyorlar. Eh biz de anlaksı..
222 23 606
Östrojen nedir? geniş bilgi

Kadının asıl cinsiyet hormonudur ve salgıladığı asıl doku yumurtalıklardır (ovaryum). Bunun dışında böbreküstü bezinden ve plasentadan (son, eş) da ös..
486 7 712